Siema!

Chcielibyśmy podzielić się z Wami inicjatywą, w którą było zaangażowanych wiele osób i nad którą pracowaliśmy od dłuższego czasu. W związku z faktem, iż stale brakuje miejsc do uprawiania sportów miejskich, a szczególnie w centrum Krakowa, jako Skate Culture Foundation chcieliśmy podjąć rękawicę i zmienić rzeczywistość na lepszą.

18.11.2021 w Streetpark – Cracow Indoor Skatepark odbyło się spotkanie społeczności „Skate&Talk”, podczas którego rozmawialiśmy o tym, czy Kraków może być miejscem przyjaznym deskorolce. Posypały się pomysły i pokazało się wiele kwestii, o które fajnie byłoby powalczyć.

Jako SCF przedstawiliśmy naszą wizję projektu, który, podobnie jak Malmo w Szwecji czy Bordeaux we Francji, zakładałby ulokowanie skateable przeszkód/legalnych skate spotów w przestrzeni miasta. Po spotkaniu zebraliśmy wszystkie informacje i przedstawialiśmy projekt we wszystkich możliwych miejskich instytucjach, ale bez realnego skutku.

W ubiegłym roku, w momencie pierwszych sygnałów odnośnie sprawy z wprowadzeniem ograniczenia opcji jazdy na placu Matejki, w odpowiedzi na te informacje zareagowaliśmy i przedstawiliśmy przewodniczącemu rady Dzielnicy I Stare Miasto, Tomaszowi Darosowi, kilka rozwiązań dla tej sprawy i między innymi koncepcję projektu, który mógłby być rozwiązaniem dla braku miejsc do uprawiania sportów miejskich w centrum Krakowa. Wychodząc naprzeciw w tej sprawie, przedstawiliśmy nasz pomysł dyrektorowi Centrum Młodzieży im. H. Jordanaa, Bartoszowi Kocurkowi, która spotkała się z solidnym entuzjazmem i dawała realną szansę na realizację.

Inicjatywa wymagała doprecyzowania wielu kwestii formalnych, bezpieczeństwa, lokacji, identyfikacji wizualnej, promocji, założeń projektu itd.

Projekt zyskał nazwę „Spotów Wolności”.

SW w swoim założeniu miałby nadać dodatkowe możliwości uprawiania sportów miejskich w centrum miasta, poprzez ulokowanie mobilnych skate spotów w miesiącach letnich, które co roku zmieniałby swoje miejsce. Istotnym akcentem projektu byłoby utworzenie „Skate Ścieżki Turystycznej”, dzięki której osoby odwiedzające miasto od samego dworca mogłyby zwiedzać interesujące lokacje poruszając się na własnych kółkach.

Wytypowano kilka najbardziej znaczących przestrzeni miejskich, gdzie nawierzchnia pozwalałaby na realizację „Spotów Wolności”, które miałyby realny wpływ na otoczenie.

  • Teatr Słowackiego / pusty plac na Plantach
  • Muzeum Narodowe / plac przed muzeum
  • Park Krakowski / Plac Inwalidów
  • Wawel / Plac Wielkiej Armii Napoleona

W międzyczasie, gdy trwały kolejne kroki w celu przedstawienia jednostkom miasta zarządzającymi odpowiednimi placami / przestrzeniami, powstały koncepcje przeszkód, które miałyby zostać ulokowane w mieście. Zostały 4 odrębne przeszkody:

  • Manualpad z granitowymi elementami
  • Dwie granitowe ławki różnej wysokości
  • Hybryda Box – Quoter
  • Piramida

Centrum Młodzieży im. Jordana i Tomaszowi Darosowi udało się pozyskać środki na wykonanie skate spotów i rozpoczęło się ich wykonanie.

W grudniu 2022 odbyło się spotkanie, podczas którego mogliśmy porozmawiać na temat projektu „Spotów Wolności” ze wszystkimi kluczowymi przedstawicielami jednostek miasta, pod które podlegają wyżej wymienione lokacje. Rozwialiśmy szereg niejasności i otrzymaliśmy jasny klarowny przekaz, że projekt posiada ciekawy potencjał, będzie możliwy do realizacji, wymagane będzie jedynie uzyskanie formalnych zgód ze strony Centrum Młodzieży im. H. Jordana od poszczególnych jednostek, które dały zielone światło i ognień do działania.

Powstała koncepcja identyfikacji wizualnej „Spotów Wolności”, która połączyłaby całościowo projekt w spójną całość, którą przygotowała Gosia Nosek i którą zaprezentowała CMJ.

Przeszkody zostały wykonane i były gotowe do lokowania już przed wakacjami 2023. Przedstawiciele Centrum Młodzieży im. H. Jordana w międzyczasie rozpoczęli uzyskiwanie zgód i okazało się, że większość jednostek miasta po prostu zmieniła zdanie lub zaczęła „spychologię”.


Zapytacie pewnie, co dalej?

Na ten moment udało nam się dzięki uprzejmości Shuvary Park awaryjnie w dniu 19.07.2023 ulokować dwie granitowe ławki różnej wysokości, z których możecie śmiało korzystać na czas nieokreślony.

Istnieje 50% szansa, że z 3 pozostałych lokacji uda się ustawić jedynie Manualpad z granitowymi elementami na placu Wielkiej Armii Napoleona w okresie od 1.08 – 30.09. CMJ jest obecnie w trakcie uzyskiwania kolejnej zgody.

Pozostałe przeszkody zostaną umieszczone + zabezpieczone przed warunkami atmosferycznymi na parkingu Streetpark – Cracow Indoor Skatepark i będą czekały na moment, gdy znajdzie się odpowiednie miejsce w mieście do ulokowania ich.

Bez obaw, wierzymy, że w przyszłości projekt w 100% zostanie zrealizowany będziemy walczyć dalej!


Dzięki wszystkim, którzy dołożyli swoją cegiełkę do projektu, a w szczególności:

Stanisław G Zieliński / koncepcja przeszkód

Maciej Bobowski / koncepcja przeszkód

Tomek Jaźwiecki / koncepcja przeszkód

Jan Mikuła / koncepcja przeszkód

Kuba Kluska / Techramps / Slo Concept

Gosia Orzechowska / Identyfikacja wizualna

Shuvary Park / udostępnienie lokalizacji

Centrum Młodzieży im. H. Jordana


Pozdrawiamy,

Założyciele Skate Culture Foundation,

Marija i Łukasz Gawąd